kss_in2.jpg (7780 bytes)

 

Januari 2005

 

Medlemsavgift och Terminsavgift

När vi nu börjar en ny termin och ett nytt år är det också dags att betala ny termins-/träningsavgift och medlemsavgift för år 2005.
Dessa avgifter kan betalas med bifogat inbetalningskort eller också direkt i badhuset under vår lördags- och söndagsverksamhet.
Som bevis på att dessa avgifter är betalda får man sedan ett kombinerat träningskort och  medlemskort.

OBS ! Simmare som tillhör A-, B-, C-, eller D-gruppen skall alltid visa upp detta kort i badets kassa när de kommer till träningen. OBS !

                                                                                          Annica

Årsmöte

Årsmöte kommer att hållas onsdagen den 16 februari 2005
klockan 19.00 i Forum.
Hjärtligt välkomna.

                                                                                       Styrelsen

God fortsättning!

Jag vill härmed passa på tillfället att tacka samtliga, ingen nämnd och ingen glömd, som var med och hjälpte till att göra SUM-SIM tävlingen till en väldigt lyckad tävling. Köpings SS och Västerås SS har fått mycket beröm för arrangemanget från många simklubbar som hade deltagare i tävlingen.

Jag vill också tacka alla de som var med i Himmeta Bygdegård och gjorde

KSS 70-årsjubileumsfest till en väldigt trevlig kväll.

Till sist vill jag önska alla föräldrar, ledare och framför allt våra duktiga simmare ett riktigt GOTT NYTT ÅR.

  

                                    Tommy Carlsson, ordf.

 

Lördags- och söndagsverksamheten.

Med tillönskan om en god fortsättning på  år 2005, hälsas alla barn, föräldrar och ledare välkomna till en ny säsong. Vi startar vårens aktiviteter lördag 8 januari och söndag 16 januari. OBS ! De grupper och tider som gällde i höstas gäller även vid starten av denna säsong, om ingenting annat har meddelats.

 Någon eller några gånger under säsongen är vi tvungna att ställa in denna verksamhet på grund av t.ex. simtävlingar eller andra evenemang i badhuset. Detta meddelas på speciella anslag i badhuset 2 - 3 veckor innan aktuellt datum. Det finns också ett meddelande om våra aktiviteter i Bärgslagsbladet. Varje fredag har KSS ett meddelande under rubriken klubbnotiser på sportsidorna.

 Vårterminens verksamhet är tänkt att pågå till och med helgen 30 april - 1 maj. Dagar som kommer att gå bort på grund av att badhuset är upptaget  är i nuläget :

Söndagen den 9 januari. Kanotklubben har match i kanotpolo.

Lördagen den  5 februari och söndagen den 6 februari har vi en simtävling som kallas Ungdoms Grand Prix.

Söndagen den 13 februari är det en ny simtävling, nämligen Guldjakten.

Lördagen den 26 februari. Sportdykarklubben har match i undervattensrugby.

Lördagen den 26 mars och söndagen den 27 mars har vi påsklov.

Till sist en påminnelse angående betalningen av de avgifter som tas ut för barnens deltagande i de olika grupperna. De avgifter som menas är en medlemsavgift per år samt en tränings-/terminsavgift 2 gånger per år.

Köpings Simsällskaps styrelse har beslutat följande:

 ” När ett barn deltagit i gruppens aktivitet vid tre tillfällen måste avgiften/avgifterna vara betald/betalda, om så inte är fallet kommer barnets plats i gruppen att ställas till förfogande.”

Betalning kan göras direkt i badhuset   eller med bifogat inbetalningskort.

                                                               Välkomna till vårsäsongen

 

 Bingolotto

 Vi önskar Er alla ett Gott Nytt År. Simsällskapet börjar sin Bingolotto-säsong söndagen den 16 januari.

Inom föreningen säljes de flesta lotterna av ungdomarna som simmar i någon av våra träningsgrupper. Vår förhoppning är nu att den nya säsongen skall ge oss flera så kallade ”fasta” bingolottokunder bland Er medlemmar.

De lotter som blir kvar när dessa ”fasta” lotter är hämtade kommer vi som vanligt att ha till försäljning vid kaffebordet i badhuset under vår barnverksamhet på lördagseftermiddagen och på söndagen mellan  klockan 12.00 och 14.00.

Bingolotto har numera också prenumerationslotter. Dessa lotter skickas direkt hem till Er som kund. Betalar gör man med det inbetalningskort som bifogas med lotterna.

På dessa lotter är det också vinstbevakning. Man behöver aldrig vara rädd för att gå miste om någon vinst.

 Ni som önskar bli ”fasta” bingolottokunder eller vill prova de nya prenumerationslotterna eller om Ni har några andra funderingar så  får Ni gärna ta kontakt med oss. Vårt telefonnummer är 10030.

 Stöd föreningen genom att köpa bingolotter av oss.

                                                                        Annica och Christer