wpe15.jpg (7780 bytes)

Augusti 2001

 

 

 

Sommarträningsläger i Hultsfred

Kl 08:30 söndagen den 29/7 samlades 23 st föräldrar, tränare och simmare från A-B-,C- och D-grupperna för att kliva på tåget som skulle föra dom till årets sommarträningsläger i Hultsfred. Resan ner gick bra, trots många tågbyten på vägen. Mottagandet var mycket bra och våra värdar ställde upp bra på våra önskemål under hela vistelsen där. Vi hade fri tillgång till ett helt sportcenter med Gym, Bollhall, Spinning, Squash, Badminton, Innebandy, Tennis, Fotbollsplaner och Motionsspår. Givetvis fanns en 25-metersbassäng inomhus som vi disponerade helt själva från kl 20:00 på kvällen till kl 16:00 på eftermiddagen.Tränarna var väl förberedda och våra simmare fick en mycket bra träning under de sju dagarna.Onsdagen var i sedvanlig ordning en vilodag och helt befriad från träningspass.En Bad- och shoppingresa till Västervik stod på programmet. Vi besökte Lysingsbadet med havsbad och poolbad. 17 grader i havet, kallt tyckte många.Dagen avslutades med ett par timmar i Västerviks Centrum med shopping för de som önskade.På torsdagen återupptogs träningen igen och på lördagen var det dags för ett sedvanligt lekpass och därefter hemresa till Köping.

Ett stort tack till planeringsgruppen för ett väl förberett läger.

Vi som var med

Lördags- och söndagsverksamheten

Alla barn, föräldrar och ledare hälsas välkomna till en ny säsong. Vi startar höstens aktiviteter lördag 25 augusti och söndag 26 augusti. De grupper och tider som gällde i våras gäller även vid starten av denna säsong. Eventuella ändringar av grupper eller tider meddelas separat.

Vi kommer också till denna säsong att ta in några nya ungdomar som ledare. Dessa skall ersätta de ledare som av olika anledningar har slutat. De nya ledarna är nu aktiva eller före detta aktiva simmare.

Någon eller några gånger under säsongen är vi tvungna att ställa in denna verksamhet på grund av t.ex. simtävlingar eller andra evenemang i badhuset. Detta meddelas på speciella anslag i badhuset 2 - 3 veckor innan aktuellt datum. Det finns också ett meddelande om våra aktiviteter i Bärgslagsbladet. Varje fredag har KSS ett meddelande under rubriken klubbnotiser på sportsidorna.

Som Ni vet så har vi lite försäljning av kaffe, dricka och bröd vid vår verksamhet. Om det finns någon förälder som är intresserad av att baka bröd eller närvara vid försäljningen på lördagseftermiddagen så är vi väldigt tacksamma för all hjälp vi kan få. Detta behöver man i de flesta fall göra endast en gång per termin. Finns det intresse för detta går det bra att ta kontakt med Annica Jigelius på telefon 100 30 eller prata med den person från KSS som är i badhuset under den tid vår verksamhet pågår.

Välkomna till höstsäsongen

Christer

Terminsavgift

 

När vi nu börjar en ny termin är det också dags att betala ny termins-/träningsavgift.
Denna avgift kan betalas med bifogat inbetalningskort eller också direkt i badhuset under vår lördags- och söndagsverksamhet.
De barn som deltog i verksamheten under vårterminen behöver inte betala någon ny medlemsavgift, utan skall endast betala ny termins-/träningsavgift.
Som bevis på att denna avgift är betald får man sedan ett träningskort.

Annica

Bingolotto

 

I samband med att KSS startar sin lördags-och söndagsverksamhet kör också Bingolotto igång sin höstsäsong lördagen den 25 augusti. Denna säsong kommer enligt Bingolotto att bli något utöver det vanliga. Bingolotto firar nämligen 10-årsjubileum i höst.
Inom föreningen har vi en del som hämtar ut ett "fast" antal lotter varje vecka. De flesta av dessa lotter hämtas hemma hos oss på Brunnsvägen 39, men även andra former för utlämnande av lotter kan förekomma. Vi hoppas nu att den nya säsongen skall ge oss flera "fasta" bingolottokunder.
De lotter som blir kvar när dessa "fasta" lotter är hämtade kommer vi som vanligt att ha till försäljning vid kaffebordet i badhuset på lördagseftermiddagen.
Ni som önskar bli "fasta" bingolottokunder eller har några andra funderingar får gärna ta kontakt med oss. Vårt telefonnummer är 10030.

Stöd föreningen genom att köpa bingolotter av oss.

Annica och Christer

 

Brännboll på Krillan

Den 23 augusti är det dags att packa korgen med fika och korv att lägga på grillen. Då är det dags för årets brännbollsmatch på Krillan. Vi träffas kl. 18:00 inne på Kristinelundsbadet.

Väl mött

Lars-Göran